Porodično i nasledno pravo
Često postavljana pitanja
1. Na osnovu zaključenog pismenog sporazuma o razvodu ili
2. Nakon sprovedenog postupka po tužbi.
Prvi slučaj je moguć kada postoji saglasnost supružnika i želja da njihov brak sporazumno prestane, te potpisuju sporazum i uz predlog ga podnose sudu. Kada saglasnost ne postoji, brak se svakako može razvesti, ali podnošenjem tužbe, kada su bračni odnosi ozbiljno i trajno poremećeni ili ako se objektivno ne može ostvarivati zajednica života supružnika. Niko ne može ostati u braku protiv svoje volje. U postupku za razvod braka sud će odlučivati i o vršenju roditeljskog prava (ukoliko supružnici imaju zajedničku decu) i o deobi zajedničke imovine (ukoliko su supružnici stekli imovinu u toku trajanja bračne zajednice).
Može. Pored opštih razloga iz kojih se mogu pobijati ugovori generalno, zakonom su propisani i posebni osnovi za ništavost ili rušljivost ugovora o doživotnom izdržavanju. Na primer, sud može poništiti ugovor o doživotnom izdržavanju ako zbog bolesti ili starosti primaoca izdržavanja ugovor nije predstavljao nikakvu neizvesnost za davaoca izdržavanja; a ništav je ugovor u kome je davalac izdržavanja fizičko ili pravno lice koje se u okviru svog zanimanja, odnosno delatnosti i stara o primaocu izdržavanja (medicinsko osoblje, bolnice, različite agencije i slično), ako prethodno za ugovor nije dobijena saglasnost nadležnog organa starateljstva.
Ne. Izjava o odricanju od nasleđa je neopoziva. Naslednik koji se odrekao nasleđa može zahtevati poništaj izjave o odricanju samo ako je ona posledica prinude, pretnje, prevare ili zablude.
Da. Međutim, naslednik odgovara za ostaviočeve dugove samo do visine vrednosti nasleđene imovine
Može, ukoliko sud utvrdi da je to osnovano – da su se povećale potrebe deteta i/ili mogućnosti davaoca izdržavanja. Postupak se pokreće tužbom za izmenu odluke i prilažu se odgovarajući dokazi.